Kandidater till kommunfullmäktige

Den 9 september är det val till Växjö kommunfullmäktige. I valet 2014 fick Socialdemokraterna 20 av kommunfullmäktiges totalt 61 mandat. Nedan hittar du Socialdemokraternas kandidater till 2018 års kommunval.

1 Malin Lauber Kommunalråd 50 Norr
2 Pontus Samuelsson Ombudsman 26 Söder
3 Julia Berg Samordnare 27 Centrum
4 Tomas Thornell Förtroendevald 39 Sandsbro
5 Rose-Marie Holmqvist Pensionär 68 Ringsberg
6 Martin Edberg Förtroendevald 47 Åryd
7 Henrietta Serrate Lärare 26 Norr
8 Gunnar Storbjörk Förtroendevald 61 Araby
9 Arijeta Reci Enhetschef 36 Hovshaga
10 Otto Lindlöf Byggnadsarbetare 31 Hov
11 Emelie Öberg Politisk sekreterare 27 Araby
12 Tony Lundstedt Förtroendevald 56 Räppe
13 Martina Forsberg Omsorgsassistent 33 Teleborg
14 Hugo Hermansson Verksamhetsutvecklare 42 Söder
15 Lisa Larsson Personlig assistent 22 Vederslöv
16 Kjell Olsson Kvalitetstekniker 61 Hovshaga
17 Ann-Kristin Lindqvist Pensionär 73 Teleborg
18 Marko Kosonen Industriarbetare 43 Hov
19 Gullvi Strååt Pensionär 65 Sandsbro
20 Alf Skogmalm Pensionär 67 Lammhult
21 Tajma Sisic Student 24 Campus
22 Yusuf Isik Gatudriftsarbetare 63 Hovshaga
23 Marie-Louise Gustafsson Pensionär 66 Rottne
24 Ola Löfqvist Ombudsman 39 Öjaby
25 Anette Nerlie Anderberg Ekonomiassistent 51 Öster
26 Anders Lindoff Entreprenadsamordnare 63 Åryd
27 Cecilia Lundin Danielsson Lärare 49 Ingelstad
28 Michael Sjöö Säljchef 57 Hov
29 Patricia Aguilera Barnskötare 59 Araby
30 Henrik Vahldiek IT-tekniker 43 Lugnet
31 Erika Lagergren Projektledare 38 Norr
32 Karl Paine Huenupi Byggnadsarbetare 26 Öster
33 Agna Beslija Student 22 Campus
34 Per Hultman IT-konsult 29 Hovshaga
35 Marianne Paine Huenupi Pensionär 65 Teleborg
36 Jonas Ek Skötare 42 Gemla
37 Annette Åstrand Lärare 61 Hov
38 Valon Rama Jurist 34 Öster
39 Alije Mikullovci Kera Barnskötare 28 Araby
40 José-Miguel Guzman Soriano Industriarbetare 39 Teleborg
41 Bahtije Breznica Lärare 43 Hov
42 Mattias Dahlberg Student 20 Teleborg
43 Ann-Mari Häggsgård Pensionär 73 Centrum
44 Lars-Ove Hedman Tekniker 52 Väster
45 Iman Hussein Student 26 Araby
46 Johan Jacobsson Industriarbetare 55 Dädesjö
47 Giselle Iskandar Verksamhetsassistent 43 Sandsbro
48 Marcus Karlén Student 19 Campus
49 Lovisa Alm Ombudsman 37 Centrum
50 Roy Svalstad Industriarbetare 54 Braås
51 Rebecca Esselgren Student 22 Campus
52 Fitim Krasniqi IT-tekniker 32 Araby
53 Sara Löfqvist Förskolechef 38 Rottne
54 Tobias Karlsson Lärare 51 Högstorp
55 Olja Pekusic Verksamhetsutvecklare 30 Teleborg
56 Dennis Borglin Ombudsman 40 Gemla
57 Cecilia Lindblom Lärare 52 Teleborg
58 Jonas Danielsson Fastighetsskötare 33 Hov
59 Daphne Lindberg Spångvall Student 19 Öster
60 Dusan Jovicic Industriarbetare 58 Väster
61 Jane Lundh Lokalvårdare 45 Teleborg
facebook Twitter Email